Angličtina na dovolené

Dá se zlepšit angličtina na dovolené?

Na dovolenou si většinou jezdíme odpočinout, ale to neznamená, že nemůžeme odpočinek využít ke zlepšení naší angličtiny nebo samozřejmě jiného cizího jazyka. Protože ne každý jezdí na dovolenou do anglicky mluvících zemí, můžete mé rady využít pro zlepšení cizího jazyka obecně.

angličtina na dovolené

1. Bavte se s místními

Nemusíte být zrovna v anglicky mluvící zemi, abyste mohli procvičit svou angličtinu. Ať už jste kdekoli v cizině, zkuste si povídat s místními lidmi, tedy pokud i oni mluví trochu anglicky. Konverzaci můžete začít na trhu, v obchodě, můžete se zeptat na cestu (i když víte kudy kam), můžete prohodit pár slov v kavárně. Místní lidé si s vámi rádi popovídají a ještě se dozvíte hodně zajímavostí o daném místě.

2. Jděte na jógu

Nemusí to být zrovna jóga, ale můžete zkusit pokračovat ve svém sportu nebo zálibách i na dovolené. Běžte plavat do místního bazénu, zkuste posilovnu, běžte na výlet s místními lidmi. Nebojte se a začněte si s nimi povídat, věřte, že se budou snažit, abyste rozuměli a vaše angličtina se bude na dovolené rychle zlepšovat.

3. Přečtěte si knihu v angličtině

Vím, že se nemám čím chlubit, ale říkám, že čtu knihy jen o vánocích a na dovolené. Jestli jste na tom podobně a rádi si berete na dovolenou nějakou pěknou knížku, zkuste si letos vzít knihu v angličtině. Knihy v originále jsou pro ty z vás, kdo se anglicky domluví, ale to neznamená, že když jste v angličtině na začátku, nemůžete si přečíst anglickou knížku. Můžete zvolit zjednodušenou četbu v angličtině, kde najdete tituly pro děti a dospělé, od začátečníků až po pokročilé, tyto řady mají většinou 6 úrovní a vybere si zde každý.

4. Trénujte angličtinu na sociálních sítích

Radši než knihu si vezmete do ruky telefon a koukáte na sociální sítě? Já to tak bohužel mám, ale i tak se to dá využít k procvičení angličtiny. Najděte si skupinu o cestování nebo dovolenkových destinacích v angličtině a čtěte nebo i sdílejte své zážitky a fotky z dovolené. Poznáte nové (virtuální) přátele, dozvíte se zajímavosti o cizích zemích a natrénujete angličtinu na dovolené.

5. Koukněte na film nebo seriál v televizi

Chcete si večer jen tak odpočinout u filmu nebo seriálu? Můžete si pustit televizi na hotelu, kde možná najdete programy v angličtině nebo si prostě pusťte film v angličtině třeba na Netflixu. Můžete si nastavit anglické titulky, snížit rychlost v nastavení a nebo využít filtry pto Netflix, kde si můžete upravit titulky podle potřeby. Můžete si nastavit titulky s vynechanými slovy, to znamená, že nebudete jen pasivně číst text, ale budete se snažit pochytit slova a výrazy, které v titulcích chybí.

6. Jazykové aplikace a hry

Cestujete v zahraničí autobusem nebo vlakem a většinou cestu prospíte? Zkuste využít svůj chytrý telefon ke zlepšení angličtiny. Stáhněte si do mobilu aplikace nebo hry, bavte se a přitom se učte anglicky. Většina aplikací nabízí interaktivní cvičení, kvízy a výzvy, které vás zabaví i na dlouhé cestě. Mimochodem, víte, že aplikace se v angličtině neřekne application? Aplikace je v angličtině app a application je v češtině žádost.

7. Přihlaste se do krátkého kurzu

Než se vydáte na dovolenou, koukněte na stránky jazykových škol v dané zemi, jsou školy, které nabízí kurzy na 1-2 týdny a vy se můžete učit anglicky v anglickém prostředí. Potkáte se se studenty s různých zemí a když si s nimi budete chtít popovídat, budete muset použít angličtinu. Nedoporučuji si vybrat kurz plný Čechů, to vám ta angličtina na dovolené pak moc nepůjde.

8. Pište si cestovní deník

Obecně psaní deníků v angličtině je ideální k procvičení slovíček, psaní, ale i mluvení. Často si rádi píšeme, co na dovolené děláme, jaká místa jsme navštívili, s kým jsme se seznámili, tak proč to nepsat anglicky. Neumíte anglicky tak dobře, abyste psali deník? Tak pište anglicky jen, co zvládnete a dejte si třeba za cíl, že si denně přeložíte 5-10 nových slov.

Cestování nemusí být jen o poznávání nových míst, ale když už se angličtině nějak věnujete, zkuste využít dovolenou k poznávání nových kultur a zvyklostí a ke zlepšení své angličtiny.

Líbí se vám mé tipy? Napište mi, který tip vám přijde nejužitěčnější.

Chcete si procvičit angličtinu ještě před dovolenou?
Zkuste můj e-book zdarma Domluvte se anglicky na dovolené.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *