Jak si mám vybrat

kolaž
aneb jak poznám, že se něco naučím a nebudou to jen vyhozené peníze.

Chcete se učit nový cizí jazyk nebo jen oprášit znalosti, které jste kdysi získali. Dlouho nebo nikdy jste se cizí jazyk neučili a teď přemýšlíte, kde najít tu správnou výuku, která vám bude vyhovovat, bude vás bavit a hlavně se něco naučíte.

Možností je milion, a to nepřeháním. Na každém kroku se na vás valí nabídky typu: výuka angličtiny zdarma, konečně vás rozmluvíme, naučím vás anglicky za měsíc. Tak tady bych byla opatrná, neříkám, že hodiny zdarma nejsou skvělé a neříkám, že se nic nenaučíte, ale upřímně, za měsíc se z vás rodilý mluvčí nestane. Ale to taky nemusí být vaším cílem.

Ráda bych vám tady ty různé kurzy a lektory roztřídila, upozornila na výhody a nevýhody a zbytek už je na vás. Tak kam se můžete obrátit, když se chcete učit cizí jazyk?

Jazykové školy vám nabídnou skupinové i individuální kurzy, kvalita lektorů se bude lišit, jsou školy, které mají výborné české i zahraniční lektory a jsou školy, které lektorům platí málo a kvalita je tím ovlivněná. V jazykové škole kromě lektora platíte i administrativu, ředitele a další zaměstnance. Výhodou jazykovek je, že když lektor onemocní, mají za něj náhradu a když nebudete s výukou spokojeni, v dobré jazykové škole s tím něco udělají.
Soukromí lektoři mohou být dobří i nekvalitní, levní i finančně náročnější. Většinou vám nabídnou individuální výuku a cena se pohybuje mezi 250 Kč a 800 Kč za 60 minut. Mohou být i cenové extrémy, ale ty bych tu nerozebírala. Lektora za 250 Kč bych si jako student nevzala, většinou se jedná o studenty, co doučují děti. Ale i děti potřebují, aby lektor věděl, jak na to. Na úvodní lekci, která může být i placená uvidíte, jestli lektor mluví v cizím jazyce dobře, jestli ho jako student zajímáte, jestli je lekce připravená a jsou v ní zahrnuté všechny složky jazyka. A také jestli vám lektor či lektorka osobnostně vyhovují. Cenově bych volila zlatou střední cestu.
Soukromí rodilí mluvčí dříve učili hodně po kavárnách, nyní budou učit většinou online. Nemají vlastní zázemí a často je jejich výhodou jen to, že jsou rodilí mluvčí. Tady je opravdu potřeba dobře vybírat a sledovat, jestli má lektor lekci připravenou, jestli si zapisuje vaše chyby a pak o nich mluví, jestli vám dává hodně prostoru nebo spíš dominuje lekci sám/sama. Nevýhodou může být, že vám lektoři budou často rušit hodiny, pokud narazíte na někoho nepříliš spolehlivého.
Skupinová výuka je pro vás vhodná, pokud chcete komunikovat s ostatními lidmi. Tady bych viděla ideální počet osob v kurzu na 4 osoby. Takové kurzy stojí více peněz, ale máte šanci se dostat více ke slovu. Levnější kurzy pořídíte pokud bude v kurzu 8 – 12 osob, 8 studentů bych ještě akceptovala, ale 12 lidí je podle mně už hodně. Bohužel se s tím ještě v jazykových školách můžeme setkat. Ceny se pohybují mezi 3 900 Kč a 6 000 Kč většinou ve větších jazykovkách. Bohužel vyšší cena kurzu vám nezajistí kvalitnějšího lektora.
Individuální výuka se stává čím dál víc oblíbenou. Je pro vás, pokud chcete čas věnovaný třeba angličtině, využít na maximum. Chcete, aby s vámi lektor dělal to, co potřebujete vy a co vám vyhovuje. Kvalitní lektor/ka na začátku zjistí vaší úroveň angličtiny, stanoví plán, domluví se s vámi, co vám nejvíce vyhovuje při výuce a ušije vám lekce na míru. Neboli anglicky, they tailor the lessons to your needs.
Výuka ve dvojici je zajímavý kompromis, kdy se dá ještě mluvit o individuálnímu přístupu, ale můžete komunikovat s druhou osobou. Cena je příznivější a pokud lektor umí přizpůsobit lekce práci ve dvojici, tak mohou být hodiny jazyků velice zábavné a přínosné.
Osobní výuka versus online lekce, tak to je těžká otázka a každému vyhovuje něco jiného. Při osobní výuce vidíte lektora a on vidí vás a jak reagujete a může tomu přizpůsobit svou práci. Při online výuce ušetříte čas strávený dojížděním, zkušený lektor má online k dispozici velké množství materiálů, může psát na tabuli a záznam vám po lekci poslat. Bonusem může také být, že materiály z lekce můžete mít přehledně seřazené ve vaší složce a kdykoli se k nim můžete vrátit.
Asynchronní výuka, jazykové koučování tak jak ho pojímám já, je vhodné pro všechny, kdo se rádi učí a mají motivaci se výrazně zlepšit. Za nižší cenu než u individuálních lekcí získáte materiály na několik hodin týdně. Lektor vám zajistí zpětnou vazbu a vy se můžete učit vaším tempem v čase, který vám vyhovuje. Nevýhodou může být, že není mnoho příležitostí ke konverzaci.
Blended learning možná slyšíte poprvé, ale nebojte, je to jen kombinace samostudia a online nebo osobních lekcí. Výhodou je, že čas s lektorem je strávený opravdu aktivně, převážně konverzačně.
Jazykové výzvy patří mezi mé oblíbené, ale nemusí být pro každého. Potřebujete si oživit znalost cizího jazyka za pár týdnů? Víte, že se každý den dostanete ke studiu alespoň na 15 minut? Pak jsou výzvy pro vás. Většinou trvají 1-3 týdny, každý den dostane od lektora nějaké jazykový úkol včetně vysvětlení, článku, poslechu a jen je na vás, kolik času danému úkolu věnujete. Výzvy obvykle probíhají ve skupině, kde si se studenty sdílíte své zkušenosti a pokroky. Bonusem jsou krátké konverzace, kterých může být v rámci jedné výzvy až deset. Sejdete se s lektorem online a mluvíte na dané téma, kde si procvičíte slovní zásobu, výslovnost, poslech i gramatiku.
Kurzy zdarma nejsou vůbec špatná věc. opravdu za ně nic neplatíte a přesto vám mohou být k užitku. Najdete takové lekce na U-tube nebo na webech různých jazykářů. Cílem je získat od vás kontakt, na který vám pak školy nebo lektoři zasílají další nabídky nebo také užitečné informace. Pokud budete vytrvalí, můžete se pomocí kurzů zdarma hodně naučit. Ale asi bude vaše emailová schránka plná nabídek na kurzy cizích jazyků.
Jazykové skupiny se dají najít hlavně na facebooku a mohou být zaměřené pouze na čechy nebo celosvětově. Takové skupiny jsou zdarma a můžete se v nich dostat k většímu množství zajímavých informací a znalostí. Připravujete se na mezinárodní zkoušku z angličtiny? Hledejte skupiny jako FCE preparation, FCE and CAE.

Pořád si nejste jistí, co je pro vás nejlepší a jak si vybrat ten správný kurz pro vás?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *