HALLOWEEN JE V AMERICE SVÁTEK

Halloween v Seattlu

Požádala jsem svou bývalou kolegyni, Magdu, jestli by mi napsala něco na blog. A protože žije v Seattlu a blíží se Halloween, máme tady článek, jak se slaví Halloween v Seattlu.

Halloween v Seattlu

Do oken s nepředvídatelnými poryvy a prozatím spíše nesměle bubnují podzimní deště, verandy domků začínají ozařovat dýně a v zahradách posměšně pózovat kostlivci před náhrobky a obrovskými pavoučími sítěmi. Stmívá se stále dřív a dřív a barevné listy plní ulice. Už není pochyb o tom, že do Seattlu, města hor, jezer a garážové muziky, se nenápadně plíží podzim.

halloween

Podzim začíná

Halloween je tady jakousi pomyslnou bránou do světa podzimu. Přijímá se temnota, která se pojí s ukládáním přírody do zimního spánku. Halloween je zdravou připomínkou smrti, její nevypočítatelnosti a naší rovnosti před ní. Je oslavou života a zároveň temných sil, které se nás všech dotýkají. Je jakýmsi skupinovým uvolněním, kdy je v pořádku mluvit o smrti. Což je obzvláště ve stínu skupinové paralýzy covidem a celosvětovou pandemií nesmírně uvolňující.

halloween

V USA nosí rádi masky

Regály obchodů plní dýně, čarodějské klobouky a ohromné pytle čokoládových bonbónů, pro které půjdou děti koledovat dům od domu s košíkem ve tvaru dýně. Celé město se obleče do všemožných masek, často podomácky vyrobených. 31. října je možné být astronautem, čarodějnicí, tygrem, sushi i oblíbeným politikem. Fantasii se meze nekladou a v USA, zemi, kde je kolektivní i osobní identita jedním z nejčastěji skloňovaným společenským tématem, je možné tenhle den vystoupit ze své „role“ a zkusit být takříkajíc kýmkoliv a čímkoliv.

halloween

Bary jsou otevřené až do rána

Na dvorcích se budou pořádat Halloweenské večírky, kde budou fantaskní postavy, živočichové i předměty denního užití kolem ohně popíjet dýňové pivo či svařený jablečný mošt. V ulicích se bude tančit a veselit se až do druhé hodiny ranní (kdy v Seattlu zavírají všechny bary). Případně ještě později do příchodu přívalů deště, které tady na sebe nikdy nenechají dlouho čekat.

Nad znavenými maskami proudícími domů, nad sloupy s provazy elektrického napětí a mohutnými sekvojemi vážně a zdvořile pokyvující na cestu budou létat přízraky. Protože když celé město, celá země v jeden určitý čas, v jednu určitou noc vzývá smrt a láká ji do světa života, není to jen tak.

halloween

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *