Jak se učit nová slovíčka

Anglická slovíčka

Asi už nejste na základní škole, ani na střední, a možná už vám není ani 20 nebo 30 nebo je vám dokonce víc, stejně jako mě. A přesto to nevzdáváte a chcete se učit cizí jazyk, třeba angličtinu. Jenže vám to do hlavy neleze tak dobře jako na té střední nebo možná ještě ve dvaceti. A když už se nová slovíčka naučíte nebo si to aspoň myslíte, tak za týden zjistíte, že už si zase nic nepamatujete.

Jak se učit nová slovíčka

Co s tím? Chcete to vzdát? Nebo jste jako já a vzdáváte se neradi?
Pokud patříte do druhé skupiny, mám pro vás 7 tipů, jak se učit a hlavně si pamatovat nová slovíčka.

TIP 1
List item
List item
List item

Učte se slovíčka, která vás baví

Už od základní školy se učíme stovky a tisíce slov, která jsou nám k ničemu. Není divu, že je za pár dní nevíme. Učte se slova, co vás zajímají nebo která můžete často použít.
Učíte se bruslit na ledě? Koukejte na videa o bruslení v angličtině a učte se nová slovíčka. Moje oblíbená trenérka krasobruslení je coach Julia. Baví vás nakupovat a víte, že až budete v Londýně, tak nevynecháte jediný obchod s oblečením? Naučte se jak říct „Můžu si to vyzkoušet?“, Kde jsou kabinky?“, „Máte tohle triko v růžové?“.

TIP 2

Pořiďte si sešit a fixy

Krásný sešit s barevnýma deskama, abyste se vždycky těšili až ho budete moct otevřít.

A dál? Známe to všichni už ze školy, vlevo česky, vpravo anglicky, a nebo naopak. Už tím, že si slovíčka napíšete, se učíte. Napište si každý den (to je ideální stav) 5 nových slovíček, po týdnu si všechna slovíčka projděte a napište si znova slovíčka, co si nepamatujete. A k nim přidejte nová slova. A tak pokračujte každý další týden. Nemáte čas na angličtinu každý den? Nevadí, naučte se toho míň, ale vždy se vracejte k tomu, co už jste se učili.

TIP 3

Kartičky nejen z papíru

Když nás přestalo bavit nosit všude sešit s anglickými slovíčky, začali jsme si je psát na kartičky. Jedna strana česky, druhá strana anglicky. Nebo jedna strana anglické slovo, druhá strana definice. Nebo z jedné strany máme slovo a z druhé strany to samé slovo ve větě, která se nám může hodit. Víte, že můžete mít kartičky i v telefonu? Znáte aplikaci Quizlet? Můžete v ní tvořit kartičky se slovy, stejně jako na papíře. A ještě se můžete otestovat, co si pamatujete.

TIP 4

Jedno slovo denně

Chodíte na angličtinu jednou týdně a úkol děláte ten den před hodinou? Když vás to popadne, věnujete 2 hodiny učení? Určitě lepší než nic, ale ze zkušenosti vím, že 5-10 minut cizího jazyka denně je lepší a efektivnější než 3 hodiny studia jednou za měsíc. I kdybyste si měli zapamatovat 1 slovo denně, které budete umět použít ve větě a které se vám bude hodit až potkáte cizince.

TIP 5

Učte se v kontextu

Jasně, že si můžeme otevřít slovník a začít se učit slova od A do Z (přiznávám, že občas si ve slovníku čtu), ale asi to nebude mít ten správný efekt. Učte se nová slovíčka v kontextu, ve větách, které se vám mohou hodit, které můžete použít. Chcete se naučit slovo „weather“ (počasí), tak proč se rovnou nenaučit větu „What´s the weather like?“ (Jaké je počasí?)? A když už máte tuhle krásnou frázi, tak ji věnujte 5 minut s různými slovy: What is Prague like?, What is your house like?, What was  the beach like?

TIP 6

Mluvte

Změňte pasivní znalost slovíček na aktivní. Říká se, že musíme slovo použít 8-12krát, abychom si ho zapamatovali. To, že ho 8krát po sobě zopakujete se nepočítá. A proto mluvte, sami doma, sami venku pod rouškou, opakujte slova a věty po rodilých mluvčích na YouTube. Já se třeba učila francouzsky na lyžích, co oblouček, to jedna věta.

TIP 7

Hrajte hry, dělejte kvízy

Nejznámější hrou na nová slova je Scrabble, zkuste si ho zahrát třeba v angličtině. Na internetu najdete hodně kvízů, které jsou ideální na procvičování slovní zásoby. Chcete si jeden vyzkoušet? Zrovna jsem ho pro vás připravila.

Chcete mít článek u mě na blogu?

Baví vás angličtina a rádi cestujete? Chcete se podělit s ostatními o vaše zážitky? Ráda vám je dám na svůj blog. Stačí mi napsat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *