Asi už nejste na základní škole, ani na střední, a možná už vám není ani 20 nebo 30 nebo je vám dokonce víc, stejně jako mě. A přesto to nevzdáváte a chcete se učit cizí jazyk, třeba angličtinu. Jenže vám to do hlavy neleze tak dobře jako na té střední nebo možná ještě ve dvaceti. A když už se nová slovíčka naučíte nebo si to aspoň myslíte, tak za týden zjistíte, že už si zase nic nepamatujete.
Co s tím? Chcete to vzdát? Nebo jste jako já a vzdáváte se neradi?
Pokud patříte do druhé skupiny, mám pro vás 7 tipů, jak se učit a hlavně si pamatovat nová slovíčka.
Učte se slovíčka, která vás baví
Už od základní školy se učíme stovky a tisíce slov, která jsou nám k ničemu. Není divu, že je za pár dní nevíme. Učte se slova, co vás zajímají nebo která můžete často použít.
Učíte se bruslit na ledě? Koukejte na videa o bruslení v angličtině a učte se nová slovíčka. Moje oblíbená trenérka krasobruslení je coach Julia. Baví vás nakupovat a víte, že až budete v Londýně, tak nevynecháte jediný obchod s oblečením? Naučte se jak říct „Můžu si to vyzkoušet?“, Kde jsou kabinky?“, „Máte tohle triko v růžové?“.
Pořiďte si sešit a fixy
Krásný sešit s barevnýma deskama, abyste se vždycky těšili až ho budete moct otevřít.
A dál? Známe to všichni už ze školy, vlevo česky, vpravo anglicky, a nebo naopak. Už tím, že si slovíčka napíšete, se učíte. Napište si každý den (to je ideální stav) 5 nových slovíček, po týdnu si všechna slovíčka projděte a napište si znova slovíčka, co si nepamatujete. A k nim přidejte nová slova. A tak pokračujte každý další týden. Nemáte čas na angličtinu každý den? Nevadí, naučte se toho míň, ale vždy se vracejte k tomu, co už jste se učili.
Kartičky nejen z papíru
Když nás přestalo bavit nosit všude sešit s anglickými slovíčky, začali jsme si je psát na kartičky. Jedna strana česky, druhá strana anglicky. Nebo jedna strana anglické slovo, druhá strana definice. Nebo z jedné strany máme slovo a z druhé strany to samé slovo ve větě, která se nám může hodit. Víte, že můžete mít kartičky i v telefonu? Znáte aplikaci Quizlet? Můžete v ní tvořit kartičky se slovy, stejně jako na papíře. A ještě se můžete otestovat, co si pamatujete.
Jedno slovo denně
Chodíte na angličtinu jednou týdně a úkol děláte ten den před hodinou? Když vás to popadne, věnujete 2 hodiny učení? Určitě lepší než nic, ale ze zkušenosti vím, že 5-10 minut cizího jazyka denně je lepší a efektivnější než 3 hodiny studia jednou za měsíc. I kdybyste si měli zapamatovat 1 slovo denně, které budete umět použít ve větě a které se vám bude hodit až potkáte cizince.
Učte se v kontextu
Jasně, že si můžeme otevřít slovník a začít se učit slova od A do Z (přiznávám, že občas si ve slovníku čtu), ale asi to nebude mít ten správný efekt. Učte se nová slovíčka v kontextu, ve větách, které se vám mohou hodit, které můžete použít. Chcete se naučit slovo „weather“ (počasí), tak proč se rovnou nenaučit větu „What´s the weather like?“ (Jaké je počasí?)? A když už máte tuhle krásnou frázi, tak ji věnujte 5 minut s různými slovy: What is Prague like?, What is your house like?, What was the beach like?
Mluvte
Změňte pasivní znalost slovíček na aktivní. Říká se, že musíme slovo použít 8-12krát, abychom si ho zapamatovali. To, že ho 8krát po sobě zopakujete se nepočítá. A proto mluvte, sami doma, sami venku pod rouškou, opakujte slova a věty po rodilých mluvčích na YouTube. Já se třeba učila francouzsky na lyžích, co oblouček, to jedna věta.
Hrajte hry, dělejte kvízy
Nejznámější hrou na nová slova je Scrabble, zkuste si ho zahrát třeba v angličtině. Na internetu najdete hodně kvízů, které jsou ideální na procvičování slovní zásoby. Chcete si jeden vyzkoušet? Zrovna jsem ho pro vás připravila.
Chcete mít článek u mě na blogu?
Baví vás angličtina a rádi cestujete? Chcete se podělit s ostatními o vaše zážitky? Ráda vám je dám na svůj blog. Stačí mi napsat.
Věřím, že s každým se dá domluvit, a to i anglicky. Jen vědět, jak na to. Jsem lektorka angličtiny, která naslouchá a pak tvoří lekce na míru. Miluji anglicky mluvící země, kde čerpám inspiraci. Více o mých kurzech