Chyby při učení se angličtiny

Časté chyby při učení se cizích jazyků

Proč se tu angličtinu pořád nemůžu naučit?

Taky si někdy dáváte tuhle otázku?
A dojdete většinou k závěru, že:

nemáte na jazyky talent,
už vám to do hlavy neleze, protože jste moc staří,
nemáte čas se učit,
nemáte hudební sluch a proto nerozumíte
nic si nepamatujete
Chyby při učení se angličtiny

A napadlo vás někdy, že to může být s těmi cizími jazyky i trochu jinak?

Pojďme se podívat na nejčastější chyby, jaké při studiu cizích jazyků děláme. Ano, děláme, protože i já se učím další cizí jazyk a nejspíš některé z těch chyb dělám taky.

Ani malé děti by se nenaučily chodit nebo mluvit, kdyby to dělaly jednou týdně. Pravidelnost a důslednost je základem k tomu, abychom se angličtinu naučili. Stačí se naučit jedno nové slovíčko denně a opakovat si ho v jednoduchých větách, můžeme si u snídaně pustit krátký rozhovor v angličtině nebo si pravidelně před spaním opakovat, to co už dobře známe.
Když uvidíme i třeba jen malý pokrok, získáme motivaci v pravidelnosti pokračovat.

2. Čekáme až dosáhneme určité úrovně angličtiny, abychom začali mluvit

Víte, že je možné mluvit anglicky už po první lekci? Zejména, když se budete učit užitečné výrazy a slovní spojení. Abychom se nebáli mluvit anglicky, musíme mluvit a jazyk trénovat. Umíte říct „Good morning“? Klidně to říkejte své rodině každé ráno. Časem k tomu můžete přidat :“Good morning my daughter, How are you?“. Opravdu stačí dělat malé krůčky stejně jako se učí mluvit malé děti. Že se vám bude někdo smát? Nebo že vám připadá divné mluvit anglicky se svou rodinou?
Brala jsem svou dceru od jejích 10 let do Anglie každé léto a i když jsme byly samy, tak jsme mluvily jen anglicky. Nikdo se nám nesmál a všichni obdivovaly, že se bavíme anglicky i když jsme samy.

3. Soustředíme se hlavně na gramatiku a nová slovíčka

Tak tohle máme bohužel ze školy a já ani jako učitelka a lektorka angličtiny po 30 letech nechápu, proč to tak musí být. Učit se hlavně gramatiku není zrovna ideální, pokud chceme v angličtině komunikovat, musíme se soustředit na konverzaci, reálné situace a jazyk, který se opravdu používá. Můžete poslouchat dialogy v angličtině, soustředit se na fráze, které se v konverzacích objevují.

4. Dáváme si nereálné cíle

Řekla bych, že jsou dvě skupiny studentů, ti, co žádné cíle nemají a stačí jim lekce angličtiny jednou týdně a pak ti, co by se chtěli naučit mluvit plynně za pár měsíců. Já vím, že to teď hodně reklam nabízí, naučíme vás anglicky za měsíc, jen my víme, jak na to.
Je dobré mít nějaký cíl, kam se chceme v angličtině dostat, ale také je dobré, aby ten cíl byl reálný. Potřebujete se domluvit letos na dovolené? Pokud už anglicky nějak mluvíte a rozumíte, jistě vám bude stačit poslouchat a procvičovat konverzace na dovolené. Ale pokud jste v angličtině teprve na začátku, nepředstavujte si, že povede plynulou hodinovou konverzaci na pláži s číšníkem.
Stanovte si spíše kratší cíle, čeho byste chtěli dosáhnout za měsíc, dva, napište si, co pro to uděláte a zkuste zjistit, jaké metody učení se cizímu jazyku jsou pro vás ty nejlepší.

5. Nevěnujete dost času poslechu v angličtině

Učíte se gramatiku, slovíčka, možná si i něco čtete, ale neděláte poslech. „Já tomu prostě nerozumím“ může být sice pravda, ale možná jen nevíte, kde hledat poslech pro vaši úroveň angličtiny. Poslech je pro učení se cizímu jazyku opravdu důležitý, pochopíte slovní spojení, naučíte se fráze, které se opravdu používají, natrénujete správnou výslovnost. Je opravdu velmi důležité věnovat svůj čas s angličtinou právě poslechu. Posloucháte angličtinu alespoň 5 minut denně? Zkuste to a po měsíci mi napište, jestli si pořád myslíte, že to neslyšíte, protože nemáte hudební sluch.

6. Nepatříte do žádné skupiny

„Ale no tak, na to už jsem vážně stará!“ No, o věku se můžeme spolu bavit, protože už toho mám opravdu hodně za sebou, ale skupiny třeba na facebooku, mě baví. Můžete se přidat do skupiny studentů angličtiny, kde se můžete ptát, odpovídat na záludné otázky a trénovat angličtinu. Baví vás krasobruslení jako mě? Nebo spíš pletení nebo práce na zahrádce? Tak takových skupin najdete v angličtině opravdu spoustu. Nemusíte hned psát a odpovídat, ale můžete číst názory ostatních na téma, které vás opravdu zajímá.

Chcete si vyzkoušet pravidelnost a důslednost v angličtině? Můžete začít mou jazykovou výzvou Domluvte se anglicky na dovolené, která začíná 27. Května 2024 a bude trvat jen 21 dní. Cílem je naučit se používat angličtinu každý den, nebát se chyb a nebát se mluvit a poslouchat v angličtině.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *